Aktualne badania kliniczne nad potencjalnymi lekami na zespół Angelmana

Temat wyjątkowo ważny, bo jest to wielki krok w kierunku wynalezienia transformującej terapii dla pacjentów z zespołem Angelmana. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie obecnie trwających badań klinicznych:

Filar 2 Strategii Wyleczenia – Roadmap to a Cure 2.0 – Aktywować gen ojcowski

Badanie kliniczne nad GTX-102, eksperymentalnym lekiem opracowywanym przez firmę Ultragenyx Pharmaceutical Inc. rozpoczęło się w 2020 roku. Do badania mogli być kwalifikowani pacjenci z delecją między 4 a 17 rokiem życia. Miesiąc temu Ultragenyx ogłosił zakończenie rekrutacji do fazy 1/2 badania i zapowiedział przedstawienie danych zebranych od minimum 20 pacjentów biorących udział w badaniu w pierwszej połowie 2024 roku.

GTX-102 jest oligonukleotydem antysensownym (ASO) mającym aktywować ojcowską, naturalnie wyciszoną, zdrową kopę genu UBE3A. Jest on podawany dokanałowo (przez nakłucie lędźwiowe) w regularnych odstępach czasu, przez całe życie pacjenta. W obecnie trwającym badaniu oceniano oprócz bezpieczeństwa i farmakokinetyki leku, również różne obszary życia krytyczne dla osób cierpiących na zespół Angelmana, w tym komunikację, sen, zachowanie, zdolności motoryczne i drgawki.

Zapraszamy do obejrzenia wystąpienia doktor Kemi Olugemo, która podczas Globalnego Szczytu Naukowego FAST 2023 przedstawiła informacje na temat programu GTX-102. Podczas prezentacji wykazała obiecujące wyniki w zakresie poprawy funkcji poznawczych, komunikacji receptywnej, motoryki dużej, snu i zachowania pacjentów. Dane z badania wskazują na znaczne różnice w porównaniu do danych z badań historii naturalnej.

Obecnie trwa planowanie fazy 3 badania, a firma ma poinformować o terminie włączenia do badania pacjentów z innymi genotypami oraz młodszych pacjentów.

Badania kliniczne nad ION582, eksperymentalnym lekiem opracowywanym przez firmę Ionis Pharmaceuticals. ION582 to ASO (oligonukleotyd antysensowny) mający aktywować zdrową, ojcowską kopię genu UBE3A. ASO podawane jest przez nakłucie lędźwiowe, podaż leku musi być powtarzana przez całe życie pacjenta. Osoby kwalifikowane do badania to pacjenci w wieku od 2 do 50 lat, o genotypie delecji lub mutacji.

Dr Becky Crean, dyrektor wykonawczy ds. rozwoju klinicznego w Ionis Pharmaceuticals, podczas Globalnego Szczytu Naukowego FAST 2023 przedstawiła aktualizację badania klinicznego HALOS. Badanie to rozpoczęło się w 2021 roku i jest obecnie w fazie 1/2 mającej na celu określenie bezpieczeństwa i tolerancji potencjalnego leku. Wstępne wyniki badania pokazują, że ION582 był dobrze tolerowany i nie odnotowano żadnych poważnych skutków ubocznych. Obserwowano również wczesne sygnały mające wskazywać na poprawę kliniczną u pacjentów takie jak zmiany w EEG oraz zmiany w obrazie klinicznym. Obecnie zakończona jest kwalifikacja do badania i trwa analiza danych. Kolejne kroki obejmują ukończenie zbierania danych i ich analizę, a także kontynuowanie długoterminowego podawania leku pacjentom biorącym udział w badaniu. Ostatecznym celem jest opracowanie leczenia, które może przynieść korzyści wszystkim osobom z zespołem Angelmana.

Teraz firma koncentruje się na zakończeniu badania, analizie danych i planowaniu przyszłych etapów działań.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji dr Crean podczas Globalnego Szczytu Naukowego FAST 2023:

Filar 3 Strategii Wyleczenia – Roadmap to a Cure 2.0 – Poczynić postęp w leczeniu objawów

Badanie kliniczne nad NNZ-2591, eksperymentalnym lekiem opracowywanym przez firmę Neuren Pharmaceuticals. Dr Nancy Jones, wiceprezes ds. rozwoju klinicznego w Neuren Pharmaceuticals, przedstawiła podczas Globalnego Szczytu Naukowego FAST 2023 aktualizację badania klinicznego ich potencjalnego leku NNZ-2591, którego celem jest poprawa przekaźnictwa synaptycznego u osób z zespołem Angelmana.

NNZ-2591 to terapia neurobiologiczna, która „naśladuje” funkcje insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) w mózgu. Badania przedkliniczne wykazały, że NNZ-2591 może poprawiać strukturę i funkcję komórek mózgowych, a także poziom IGF-1.

Badanie fazy 1 wykazało dobry profil bezpieczeństwa i tolerancję NNZ-2591, obecnie trwa badanie fazy 2 w celu oceny bezpieczeństwa, farmakokinetyki i skuteczności leczenia u osób z zespołem Angelmana. Oczekuje się, że badanie zakończy się jeszcze w tym roku, a jego wyniki posłużą do zaprojektowania 3 fazy badania.

W badaniu uczestniczą pacjenci w wieku od 3 do 17 lat o różnych genotypach. Pacjentom dwa razy dziennie podawany jest doustny płynny preparat (lek).

Głównym celem badania fazy 2 jest ocena bezpieczeństwa i farmakokinetyki NNZ-2591. Ocenia się również jego skuteczność, koncentrując się na szeregu wyników związanych z komunikacją, zdolnościami motorycznymi, zachowaniem, snem, drgawkami, problemami żołądkowo-jelitowymi i codziennym funkcjonowaniem.

Zapraszamy do obejrzenia całego wystąpienia dr Jones:

Badanie kliniczne nad Alogabatem, eksperymentalnym lekiem opracowywanym przez firmę Roche Pharmaceuticals. Shady Sedhom z Roche Pharmaceuticals podczas Globalnego Szczytu Naukowego FAST2023 przedstawił aktualne informacje na temat badania ich potencjalnego leku dla pacjentów z zespołem Angelmana. Celem tego badania jest sprawdzenie bezpieczeństwa i skuteczności Alogabatu, doustnego leku selektywnie wzmacniającego funkcję receptora GABAꭺ α5.

Badanie Aldebaran ma objąć 56 pacjentów z delecją w wieku od 5 do 17 lat. W tej fazie badania oceniane będzie bezpieczeństwo i farmakokinetyka potencjalnego leku.

Zespół Angelmana spowodowany jest brakiem prawidłowej ekspresji genu UBE3A na chromosomie matczynym. Jednak osobie z delecją często brakuje nie tylko genu UBE3A, ale także innych genów znajdujących się „dookoła” genu UBE3A na chromosomie 15 – w tym genów odpowiedzialnych za tworzenie receptorów GABA.

ZNACZENIE RECEPTORÓW GABA

Receptory GABA odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu. Odpowiadają za komunikację między neuronami poprzez synapsy. Poprawiając funkcję tych receptorów, Alogabat może potencjalnie wspomagać przekaźnictwo synaptyczne, a co za tym idzie pracę mózgu u pacjentów z delecją.

Zachęcamy do obejrzenia całej prezentacji dotyczącej Alogabatu z Globalnego Szczytu Naukowego FAST 2023: